A hangszigetelt ablak mindig jó befektetés. Már rövid időn belül meghálálja bizalmunkat. Természetesen a fényáteresztési és a hőszigetelési képessége is fontos tényező, amelyek meghatározzák a műanyag nyílászárók minőségét, de a külső zajok kizárása nélkülözhetetlen a nyugodt élethez.
Az otthonunkban töltjük életünk jelentős részét, nap mint nap hazatérünk és megpihenünk egy-egy fárasztó munkanap után. Egyszóval lakásunknak vagy házunknak a nyugalom bázisának kell lennie, ahol zavartalanul pihenhetünk. Éppen ezért elengedhetetlen a nyílászárók esetén a hangszigetelés. A megfelelő értékű hangszigetelés érdekében foglalkozni kell az üvegezéssel, fontos tényező az ablaküveg vastagsága és a beépítés menete is döntő lehet.
Hangszigetelt ablakok a nyugodt életért
Nyugodtan aludni, relaxálni vagy lazítani csak akkor tudunk, ha nem szűrődik be folyamatosan a környezet zaja. A forgalom, a távoli dudálás és szirénázás, kutyaugatás vagy a telekszomszéd fűnyírója bizony zavaró lehet.
Persze egy-egy esetet még el tudunk viselni, ám ha otthonunkat hosszabb távon is állandó zajártalom éri, az már stresszt okozhat. Feszültté tesz, rontja az alvásminőségünket és kedvezőtlenül befolyásolja egészségünket. A hangszigetelő ablak ezért szinte kötelező választás, ha egy nagyvárosban, forgalmas helyen, zajos környéken élünk. Szintén kiváló szolgálatot tesz a hangszigetelt ablak kutyaugatás esetén is, hiszen ki nem ébredt már fel az éjszakai ugatásra. A zajterhelés csökkentéséért 65 %-ban a nyílászárók felelősek, ezért fontos, hogy alaposan megvizsgáljuk az általunk választandó ablak hangszigetelését.
A zajszennyezés ártalmai, azaz miért fontos a hangszigetelt ablak?
Magyarországon közel kétmillió ember él zajszennyezett területen. A felmérések szerint az ideális zajszint éjszaka 20-25 decibel nagyságú, de maximum 40 decibel az a szint, amely alatt még nyugodtan alszunk és kipihenten ébredünk. Ennél magasabb érték esetén szervezetünk már reagál, azaz alvászavart és álmatlanságot tapasztalhatunk.
Amennyiben éjszaka tartósan 55 dB feletti zajnak vagyunk kitéve, megemelkedik a vércukorszintünk és a vérnyomásunk, valamint felgyorsul a pulzusunk is. Hosszú távon az ilyen rossz minőségű alvás érszűkülethez, vagy rosszabb esetben infarktushoz vezethet. Egy prémium minőségű hangszigetelő ablak jól szűri a zajt, így értelemszerűen megvéd minket az ilyen típusú ártalmaktól.
Ma már számos extra hangszigetelt ablak elérhető, amelyek légkamrás műanyag profillal vásárolhatóak meg. Ugyanis a hangszigetelt ablak teljesítményében nemcsak az üvegrétegek kapnak kiemelt szerepet, hanem az egyéb tulajdonságok is.
Technológiai megoldások a hangszigetelő ablakok kapcsán
Az üvegfelület önmagában még nem nyújt maximális védelmet. Összeségében három tényező együttes hatása kell ahhoz, hogy az ablak valóban tökéletes zajszűrést érjen el: az üvegezés hangszigetelése például 2 vagy 3 rétegű üveggel, a profilok meghatározó tulajdonságai, valamint az illesztések hanggátlása. Éppen ezért fontos, hogy például a műanyag ablak esetén a profil mellett nem szabad megfeledkezni a tömítések, valamint a hangszigetelt üveg minőségéről sem.
Ennek érdekében a gyártók rendkívül ötletes megoldásokat használnak. Egyrészt az üvegszerkezet kialakításakor különböző vastagságú üvegeket alkalmaznak, mert az eltérő méretű rétegek más és más frekvenciájú hangokat képesek kiszűrni.
Másrészt növelik az üveglapok közötti távolságot is, amit jellemzően jó szigetelőképességgel rendelkező gázzal töltenek fel. Az argon gáz töltést speciális sf6 gáztöltésre is cserélhetik a megrendelők. Az üveglapok közti tereknek köszönhetően tovább javul az ablak hangszigetelése. Az üvegezés hangszigetelését úgy érik el a gyártók, hogy a különböző vastagságú üvegeket aszimmetrikus elrendezésben használják, valamint speciális hanggátló fóliát alkalmaznak az egymáshoz ragasztott üvegfelületek között. A speciális fólia szemmel nem látható, így nem befolyásolja a műanyag nyílászáró esztétikumát.
A hangszigetelési képesség jelölései hanggátló ablak esetén
Az ablak hangszigetelési képességét az úgynevezett LH-skálával jelölik. Ez gyakorlatilag osztályozza a nyílászárókat. Minél kisebb az LH értéke, annál jobb a műanyag ablakok hangszigetelő tulajdonsága. Az LH-osztályzás értékei:
- LH4 = 30-34 dB
- LH3 = 35-39 dB
- LH2 = 40-44 dB
- LH1 ≥ 45dB
A másik fontos jelölés az RW érték, amely az ablak léghanggátlási tényezőjét osztályozza és mértékegysége a decibel. A gyakorlatban azt mutatja meg, hogy az adott nyílászáró milyen hatékonysággal szűri meg a kintről érkező zajokat.
Minél magasabb az RW érték, annál megbízhatóbb a hangszigetelő ablak zajvédelme. A megadott értéket le kell vonni a külső zajszint mértékéből, így megkapjuk, hogy milyen nagyságú zaj jut be otthonunkba. Nézzünk egy példát: ha a külső zajszint jellemzően 50 dB, az ablakunk hanggátló értéke pedig 35 dB, akkor értelemszerűen 15 decibel jut át a hangszigetelt ablakon keresztül.
Ahhoz, hogy meg tudjuk érteni, tudnivalók a zajszintekről:
Az emberi beszéd zajszintje átlagosan 50 dB, a suttogás 10 dB, a nagy forgalom zaja akár 70-80 dB is lehet.
A kettő rétegű üveg esetében 35-38dB-re tehető a hanggátlás, míg a három rétegű hangszigetelő ablak esetében ez elérheti a 36-42 dB-t is. Utóbbi a hangrezgések jelentős részét elnyeli. Az ablakcsere esetén tehát fontos az tényező a műanyag ablak hanggátló képessége, hiszen csak így tudjuk komfortossá és nyugodttá varázsolni otthonunkat.
Látható, hogy az ablak fényáteresztő és hőszigetelő tulajdonsága mellett meghatározó a hangszigetelő képessége is. Ehhez a trendhez igazodtak a gyártók is, így ma már rendkívül megbízható, hosszútávon tervezhető, prémium minőségű hanggátló üvegek közül választhatunk. A fokozott hangszigetelő üvegek árazása talán kicsit magasabb, mint a hagyományos nyílászáróké, de még így is megfizethetők és még inkább kifizetődők. Éppen ezért a hangszigetelt ablak vélemények ma már nagyon pozitívak, hiszen bár a hangszigetelt ablak árak magasabbak, nagyban növeli a komfortérzetet.