A redőny gurtni cseréje a redőnyök gyakori használata mellett előbb-utóbb biztosan szükséges lesz. Ha nem szeretnénk szakembert hívni, akkor magunk is elvégezhetjük a javítást, azonban ehhez sok türelemre és odafigyelésre lesz szükség.
Napjainkban sokféle árnyékoló rendszer van használatban. Az okosotthonok megoldásaival egyre inkább előtérbe kerülnek az automata redőnyök és rolók, azonban sok háztartásban még mindig gurtnival engedhetjük le, illetve húzhatjuk fel a redőnyt. A gyakori használat miatt a gurtni egy idő után elszakad, elkopik, ami sok bosszúságot tud okozni. Kis kézügyességgel a javítás házilag is megoldható, a redőny típusától függően. De nézzük, hogyan is zajlik a szerelés, milyen alkatrészek, eszközök szükségesek az elszakadt redőny zsinór cseréje során.
Mi a teendő, ha elszakad a redőnygurtni?
A redőnygurtni cseréje előtt elsőként meg kell állapítanunk a redőny típusát, elszakadt-e már a zsinór, vagy csak félig szakadt állapotban van.
Ha például egy utólag szerelt mini tokos műanyag redőny szorul javításra, akkor mindössze néhány lépésben elvégezhető a javítás. A külső tokos redőnyöknél könnyen benyúlhatunk a redőnytok alá. Ha a zsinór még nem szakadt el, akkor elsőként engedjük le a redőnyt. Mérjük le, hogy milyen hosszú gurtnira lesz szükségünk. Ezt úgy tudjuk megállapítani, hogy lemérjük a redőnyt, annak hosszúságát megduplázzuk, valamint hozzáadunk még kb. 40 cm-t.
Amennyiben hosszabb lenne a tekercs, az nem túl nagy gond. Ebben az esetben nagyobb lesz a tárcsa átmérője és az áttétel is, de a redőny működőképes lesz.
A régi gurtnit tekerjük le, az újat pedig a korábbihoz hasonlóan rögzítsük a tárcsára. Ezt követően a megfelelő irányba tekerjük fel az új gurtnit úgy, hogy ne csavarodjon meg és az automata alatt maradjon még kb. 30 centiméternyi. Ezután a régi gurtni leválasztható. Ahhoz, hogy az új gurtnit rögzíteni tudjuk, a vége felett 5 centiméterrel egy vágást kell ejteni. A vágások mentén érdemes öngyújtóval melegíteni, hogy ne tudjon szétfoszlani a felhúzó. A résbe be kell helyezni a redőny automata rugóját, valamint a szeget és vissza kell ugrasztani a szerkezetbe. Ezzel kész is a redőny gurtnicsere.
Elsősorban mindig a saját biztonságunkra ügyeljünk, így például egy sokadik emeleti panel lakásban nem célszerű házilag elvégezni a javítást. A redőny felhúzó cseréje sérülést okozhat, ha nem vagyunk elég körültekintőek. A létrán állva kell elvégezni a folyamatot, ami nehézkes lehet.
Mi a teendő, ha elszakadt a redőnyzsinór?
Ezt is meg lehet oldani házilag a fenti felsorolás alapján, azonban az automata szétszedésénél ügyelni kell arra, hogy a rugó ne ugorjon ki. Figyelni kell, hogy a gurtni végét a megfelelő irányba rögzítsük a szeggel.
Kissé más megoldást igényel, ha a fa redőny gurtni csere szükséges. A fa redőny javítása házilag is lehetséges, azonban vannak esetek, amikor mégis inkább szakember segítségét kell kérni.
Ebben az esetben a redőny javítás leengedett állapotban kell, hogy történjen. Első lépésként le kell szerelni a szerelőfedelet, majd a redőnypalástot. El kell távolítani a régi gurtnit, majd a helyére be kell tekerni és fűzni az újat, majd kössünk rá csomót. Fel kell tölteni a tárcsát az új gurtnival, és kész is. Vissza kell helyezni a palástot, majd a gurtnit a rögzítőfék alatt, kb. 40-50 centiméterrel le kell vágni. A szabad véget a fék alá kell csavarozni, azonban a gurtnit csak az alsó csavar rögzítheti.
Fontos, hogyha csévélő rögzíti a gurtnit, akkor szerelés közben a rugó balesetet okozhat, ezért érdemes szakembert hívni. A gurtnicsévélő javítása házilag semmiképpen sem ajánlott, mert a benne található acélspirál szerelése szintén sérülést okozhat.
Ha egy szerelőfedeles, hátul zárt tokos, például alumínium redőny szorul javításra, akkor egyszerre kívülről és belülről is kell dolgozni, így ebben az esetben mindenképp érdemes szakember segítségét kérni. Szintén igaz ez a vakolható tokos redőnyzsinór cseréje esetén is.
Mik az árulkodó jelek, mikor időszerű a redőny gurtni cseréje?
A megfelelőképp működő redőny gurtni esetében a felhúzás és leeresztés minden erőfeszítés nélkül, nagyon kicsi fizikai erő befektetése mellett kell, hogy történjen. Ha nem ez a helyzet, akkor a redőny gurtni cseréje időszerű, felesleges megvárni, hogy teljesen elromoljon a szerkezet.
A redőny szerelés azonban nemcsak gurtni csere esetén lehet szükséges. A tokba befészkelhet egy madár, a redőny tengelye eltörhet, eltömődhet a csapágy, vagy akár a lamellák is elmozdulhatnak. Előfordulhat, hogy a beépített szúnyogháló szorul, vagy szakad el. Minden esetben érdemes mérlegelni, hogy meg tudjuk-e oldani a javítást. Ha nem, akkor hívjon szakembert, hogy szakszerű gurtni csere történjen.